31 sierpnia to w Polsce Dzień Solidarności i Wolności - święto państwowe, ustanowione przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku. Celem obchodów jest upamiętnienie wydarzeń z roku 1980, które zapoczątkowały upadek komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Podpisano wtedy porozumienia w Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września).
Na datę święta wyznaczono rocznicę podpisania porozumienia w Gdańsku. Właśnie w tym mieście odbyły się główne uroczystości pierwszych obchodów święta, które miały miejsce w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005 roku.
9 lutego do Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Inicjatorem święta jest Komisja Europejska, a wydarzenie organizowane jest od roku 2004. Początkowo udział w inicjatywie brały niektóre państwa europejskie, dziś ma to miejsce już w wielu krajach na świecie.
Światowy Dzień Mokradeł przypada na 2 lutego. Święto ustanowione na pamiątkę podpisanej w roku 1971 konwencji rymarskiej, której celem była ochrona unikalnych terenów podmokłych wraz z zamieszkującymi je różnorodnymi gatunkami zwierząt, głównie ptaków. Do tej pory pod konwencją podpisało się 171 krajów.
1 lutego to Dzień bez Oleju Palmowego. Obchodzony jest stosunkowo od niedawna, bo od roku 2016. Ustanowiony został przez międzynarodową koalicję Palm Oil Watch International. Głównym problemem związanym z nadmiernym wykorzystywaniem oleju palmowego jest niszczenie coraz większego obszaru lasów deszczowych.
czytaj więcej
25 stycznia przypada Dzień Gracza LOTTO. Święto powstało na pamiątkę utworzenia Totalizatora Sportowego w roku 1956. W tym roku przypada więc 65-lecie jego działalności. Choć od tego czasu oferta gier mocno się poszerzyła, w Dniu Gracza LOTTO szczególnym zainteresowaniem cieszy się najsłynniejsza gra liczbowa - "Totek".
22 stycznia, oprócz znanego wszystkim święta (Dzień Dziadka), obchodzimy również Dzień Ostrego Sosu. Jako dodatek do wielu dań i przekąsek sprawdzi się idealnie, szczególnie w zimowe dni.